POHLED: Návrat Kvitové? Potlesk i rozpaky. Cestu nabídla švýcarská superstar

Uběhlo něco málo přes rok a dvojnásobná wimbledonská šampionka překvapené veřejnosti oznámila návrat na kurty. Zároveň ale mírnila očekávanou euforii. "Chtěla bych upozornit lidi, ať nedoufají, že to bude nějaký zázrak," psala pětatřicetiletá hvězda.
Dobře věděla, jak těžká výzva ji čeká. Před ní už to s různými výsledky zkusily třeba Caroline Wozniacká, Angelique Kerberová, Naomi Ósakaová, krajanka Barbora Strýcová nebo nedávno Belinda Bencicová.
A první tři duely v Severní Americe to potvrdily. V Austinu, Indian Wells i Miami skončila Kvitová vždy na raketě první soupeřky. Nad její síly byly postupně Britka Jodie Burrageová, Francouzka Varvara Gračovová a Američanka Sofia Keninová. Porážky, jak sama Kvitová předpokládala, se daly očekávat a rozhodně nejsou ostudou.
A to ani přesto, že Burrageová po výhře nad Kvitovou vyhrála do dnešních dnů jen jednou, Gračovová od té doby zvítězila v devíti zápasech pouze třikrát a Keninová si bezprostředně po skalpu Češky odnesla ostudné dva "kanáry" v utkání s Coco Gauffovou.
Ani následující měsíce, kdy se tenisový kolotoč přesouvá do Evropy na pomalejší antukový povrch, pro českou legendu nevěstí nic příliš pozitivního. Další destinicí české šampionky bude podnik v Madridu, který začíná již v pondělí.
To, že Petra Kvitová využila chráněného žebříčku, respektive divokých karet od pořadatelů k účasti na prestižních amerických turnajích, je pochopitelný a logický krok. Otázkou zůstává, zda po více než patnáctiměsíční pauze nebyl tento návrat příliš velkým soustem — a zda by nebylo rozumnější následovat příklad švýcarské hvězdy Belindy Bencicové. Ta se na kurty vrátila už v říjnu loňského roku, jen šest měsíců po porodu dcery Belly. Její cesta však byla zcela odlišná.
Správná volba Bencicové
Své schopnosti nejprve testovala na turnajích nejnižší kategorie ITF. Ani tam zpočátku nebylo vše ideální. Olympijská šampionka jen postupně nabírala kondici a úderovou jistotu. "Chtěla jsem začít na nižší úrovni, než na jaké obvykle hraju. Necítila jsem se připravená na návrat rovnou na nejvyšší úroveň," prohlásila tehdy.
Zvolená cesta se jí však vyplatila. Na letošním Australian Open došla do osmifinále, v Abú Dhabí pak nenašla přemožitelku. V Indian Wells skončila až ve čtvrtfinále na Keysové, když předtím vyřadila například Gauffovou či Anisimovovou. Na turnaji v Miami sice vypadla už ve druhém kole se Svitolinovou, i tak ale může svou misi považovat za úspěšnou.
Pauza Petry Kvitové byla výrazně delší než u Švýcarky a navíc sedmiletý věkový rozdíl mezi nimi hraje také zásadní roli. A bylo to znát. V dosavadních třech odehraných zápasech bylo patrné, že české šampionce logicky docházejí síly. V úvodních dvou zápasech sice zvládla první set, soupeřky však pokaždé duel otočily ve svůj prospěch — a velkou roli v tom hrál právě fyzický fond pětatřicetileté tenistky.
French Open bude s 11 Čechy. Kvitová využije chráněný žebříček, Plíšková ho nepoužila
Otázkou tedy zůstává, zda by podobný návratový recept, jaký zvolila Bencicová, nebyl úspěšnější i pro bývalou světovou dvojku. Tématem k diskusi však je i to, zda má vítězka 31 turnajů na okruhu, včetně dvou wimbledonských titulů, zapotřebí prodírat se malými turnaji kategorie ITF — nebo jestli není lepší zkusit rovnou ty největší akce, které tenisový svět nabízí, s vědomím, že výsledek už nemusí odpovídat zvučnému jménu české šampionky.
Na tyto otázky si musí Petra Kvitová odpovědět sama. Jedna věc je však jasná už nyní: i kdyby ve zbytku kariéry nevyhrála jediný zápas, v historii českého i světového tenisu zůstane zapsána zlatým písmem.
Komentáře
Jinak si klidně posluž, nic lepšího stejně nedokážeš, takže ty laciné výhružky si klidně odpusť.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele